Teresa Wright: Vždy jsem chtěla být pouze herečkou, nikoli hereckou hvězdou
Americká herečka Teresa Wright (Muriel Teresa Wright) se narodila v newyorské čtvrti Harlem v roce 1918. Rodiče se poměrně brzo po jejím narození rozešli a svěřili ji do výchovy příbuzným. Na hereckou dráhu se vydala poté, co viděla 1936 Helen Hayesovouve hře „Victoria Regina". Je dodnes považována za jednu z největších hereček své generace a její filmové výkony, zejména v dramatech z 40. let, jsou považovány za nezapomenutelné.
Teresa Wright začínala ve školních představeních. Díky svému talentu působila ve Wharf Theater v massachusettském Provincetownu jako stipendistka. Po maturitě na Columbia High School v Maplewoodu odešla v roce 1938 do New Yorku. Svoji kariéru zahájila v Divadle Henryho Millera ve hře „Naše městečko". Od podzimu 1939 začala účinkovat v dramatu „Můj život s otcem", ve kterém půvabnou herečku objevil Samuel Goldwyn. Okamžitě jí nabídnul pětiletou smlouvu a roli dcery Bette Davisové ve filmové adaptaci Lištičky (1941), a ta ji okamžitě vynesla na vrchol Hollywoodu a přinesla i nominaci na Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli.
Oscara získala o rok později za nejlepší herečku ve vedlejší roli za svůj výkon ve filmu Mrs. Miniver (1942). Nominace na Oscara přišla ještě dvakrát, a to za filmy The Best Years of Our Lives (1946), kde ztvárnila manželku válečného veterána, a The Pride of the Yankees (1942), kde hrála ženu baseballového hráče Lou Gehriga.
První hlavní role jí byly nabídnuté ve filmech Shadow of a Doubt (1943) od Alfreda Hitchcocka, kde hrála postavu mladé ženy, která začne podezřívat svého strýce (Joseph Cotten) z kriminální činnosti. Její předností byla široká škála postav, které dokázala ztvárnit, ale i ochrana jejího soukromí. Hned do první smlouvy si dala na hollywoodské poměry nevídané podmínky. Nesměla být focena v plavkách, šortkách, při běhu na pláži, ale ani při hře s kokršpanělem nebo jak pečuje o zahrádku. I díky těmto klauzulím si uchovala vážnost a uznání za svůj přístup k herectví. Říkávala: „Vždy jsem chtěla být pouze herečkou, nikoli hereckou hvězdou."
Teresa Wright byla výraznou hereckou osobností v televizi a zářila také na divadelních prknech a byla silnou oporou několika úspěšných broadwayských inscenací. V pozdějších letech se objevovala i v televizních seriálech. Na Hollywoodském chodníku slávy má hned dvě hvězdy, jednu za filmovou a druhou za televizní tvorbu.
Teresa Wright byla dvakrát vdaná. V roce 1942 se provdala za scénáristu a režiséra Nivena Busche, se kterým měla syna Josepha, který se narodil v roce 1944, avšak v roce 1952 se rozvedli. Některé zdroje uvádí, že se v manželství narodila také ještě v roce 1947 dcera. Druhým manželem se stal v roce 1959 americký scenárista a divadelní producent Robert Woodruff Anderson. Ani toto manželství nevydrželo a v roce 1978 přišel rozvod.
Posledních deset let života strávila ve svém domě v Bridgewateru. Jonah Smith, jeden z vnuků, se podílel na produkci Aronofského filmů Pí (1998) a requiem za sen (2000). Příležitostně se objevovala na filmových festivalech a událostech spojených s baseballovým klubem New York Yankees. Finančně přispěla do fondu na podporu prezidentské kandidatury Billa Clintona. Teresa Wrightová zemřela 6. března 2005 ve věku 86 let na srdeční selhání v Yale-New Haven Hospital v Connecticutu.