Doplňky stravy na míru zohledňují nejen vstřebatelnost ale také optimální dávkování
Doplňky stravy – dnes už běžná součást každodenní rutiny a stravovacích návyků většiny z nás, pomocí které vědomě optimalizujeme naše fyzické i psychické zdraví. Efektivně doplňují důležité látky, přispívají k regeneraci a odpočinku a zároveň posilují konkrétní funkce lidského organismu, čímž přispívají k jeho maximální výkonnosti. Aby však jejich účinnost byla skutečně taková, jakou očekáváme, je třeba zohlednit individuální potřeby a unikátní genetické predispozice. Co je pro běžně dostupné suplementy z drogérií a lékáren nereálný požadavek, je u vitamínů a minerálů sestavených na míru podle DNA samozřejmostí. Personalizované doplňky berou v potaz nejen vstřebatelnost, ale také optimální dávkování!
Vytvořeno na základě DNA
Genetický kód ukrytý v jádru každé buňky našich těl určuje nejen vnější rysy, způsob chování, schopnosti a dovednosti, významně se podílí i na vnitřních mechanismech, jako je metabolismus, imunitní systém či správná funkce endokrinního systému. Z tohoto důvodu by také doplňky stravy, jež představují efektivní podporu našeho zdraví, měly být sestaveny podle individuálních potřeb každého z nás. Všeobecně platná doporučení, která radí, na jaké aktivní látky se zaměřit a v jakém množství, mohou být užitečným vodítkem, ne však doslovným návodem, na základě, kterého bychom dané suplementy měli zařadit do své každodenní rutiny. S ohledem na DNA nemusí být tento přístup vždy dostatečný, ba dokonce může pro některé jedince představovat potenciální riziko.
„Určité varianty genů mohou významně ovlivnit schopnost těla vstřebávat, metabolizovat a využívat konkrétní vitamíny a minerály. Proto se množství, které je pro jednoho člověka vhodné, může u jiného ukázat jako nedostatečné nebo nadměrné. To platí i pro volbu aktivních látek. Sestavení suplementů na základě DNA testování může být užitečný způsob, jak přizpůsobit množství a formu živin genetickým predispozicím těla, a podpořit tak jeho specifické potřeby. Vitamíny a minerály na míru nově nabízí i Chromozoom. Genetická analýza dokáže odhalit, jak genetické predispozice ovlivňují procesy spojené s aktivací, metabolismem, vstřebáváním a transportem určitých látek. Zároveň pomocí testů dostává člověk informace o konkrétních živinách, které jsou pro něj kritické. Výsledky nás například informují o vysokém riziku nedostatku aktivní formy vitamínu B9 nebo omezené schopnosti vstřebávat zinek. Na základě toho je poté vytvořena 30denní personalizovaná sada s optimální dávkou mikroživin pro každý den,“ komentuje Mgr. Soňa Talacko, Ph. D, která se mimo jiné podílí na vývoji personalizovaných suplementů v rámci značky Chromozoom.
Vyplnění online dotazníku nestačí!
DNA testování není jediným způsobem, jak si člověk může své suplementy nechat sestavit. Zde je však třeba být ostražitý, ne všechny totiž představují efektivní řešení! Příkladem mohou být doplňky vytvořené na základě jednoduchého dotazníku, který zabere sotva pár minut. Otázky jsou často velmi povrchní a nedostatečně podrobné. Zaměřují se na obecné zdravotní aspekty, jako je energie, únava, kvalita vlasů nebo také podpora dobrého spánku, bez ohledu na individuální tělesné atributy, které značně ovlivňují, jak tělo na jednotlivé látky reaguje. Takto vytvořené balíčky vitamínů a minerálů jsou proto způsobem, kterým člověk svému zdraví vyloženě neuškodí, zároveň se však nejedná ani o nejefektivnější řešení konkrétních problémů, s nimiž se zrovna potýká.
Doplňky stravy lze sestavit také podle krevních testů. Ze základního odběru krve, na který má člověk ze zákona nárok při pravidelné lékařské kontrole, se však mnoho nedozvíme. Pro analýzu výskytu a konkrétních hladin aktivních látek je třeba vyhledat specializovaná místa, jež tuto službu za příplatek poskytují. Ani potom však není vyhráno. Pro určení konkrétních suplementů, které tělu na základě výsledků chybí, je nutné se poradit s odborníkem, který člověku laboratorní výsledky srozumitelně vysvětlí a zároveň mu poskytne doporučení týkající se výběru a optimálního dávkování aktivních látek. Krevní testy tedy dávají smysl, neukazují však systémové predispozice, ale jen aktuální stav.
Multivitaminy vs doplňky stravy na míru
Přestože je multivitamin velmi oblíbeným doplňkem stravy, který je pro člověka všeobecně prospěšný, určitě bychom se na něj neměli spoléhat při řešení konkrétních a individuálních zdravotních problémů. Tento suplement svým složením poskytuje široké spektrum aktivních látek, které představují základní balíček důležitých mikroživin. „Ačkoli multivitaminy nabízejí jednoduchý způsob, jak doplnit několik prospěšných látek najednou, jejich kombinované složení nemusí být ideální pro všechny. Některé vitamíny a minerály totiž mohou vzájemně ovlivňovat vstřebatelnost – například vápník může zhoršit vstřebávání železa, a podobně může docházet k interakcím i u dalších látek. Pokud má člověk genetickou predispozici ke zhoršené vstřebatelnosti některé látky, například kvůli variantám v určitých genech, může užívání multivitaminu bez ohledu na složení situaci dokonce zhoršit. Proto je vhodnější řešit individuální potřeby cíleně – například formou jednotlivých doplňků stravy nebo úpravou jídelníčku na základě odborného doporučení,“ upozorňuje Talacko.
Multivitaminy nepředstavují konkrétní metodu řešení specifických požadavků, slouží spíše jako prevence nedostatku základních živin, když náš jídelníček zrovna není příliš rozmanitý. Pokud je tedy cílem člověka zaměřit se na konkrétní specifika svého zdraví a v rámci vhodné suplementace nalézt řešení aktuálních komplikací, jsou právě vitamíny na míru efektivní cestou.