Unikátní historický artefakt tasmánských domorodců se po 230 letech vrací do Austrálie
Po 230 letech strávených v zámoří se do Austrálie vrací unikátní nosič vody z chaluh tzv. rikawa, jak ho nazývají tasmánští domorodci kmene Palawa. Poté, co byla rikawa v roce 2019 identifikována v Musée du quai Branly-Jacques Chirac v Paříži, je nyní vystavena v rámci oficiálního dvouletého zapůjčení na nové výstavě Tasmánského muzea a galerie umění (TMAG) s názvem taypani milaythina-tu: Návrat do vlasti.
Rikawa se vyráběla koncem 18. století z býčích vodních řas, dřevěných špejlí a vazby z rostlinných vláken. Tyto nádoby sloužily lidem z kmene Palawa k uchovávání a přenášení vody, která je pro ně životodárným zdrojem. Tento předmět byl nalezen v blízkosti zálivu Recherche v roce 1792 expediční skupinou Bruniho d'Entrecasteaux. Záznamy o jeho existenci v soukromé sbírce pocházejí z 20. let 19. století, kdy byl vyobrazen v katalogu. Poté se rikawa dostala do francouzských veřejných sbírek, byla vystavena v Louvru a v průběhu let i v dalších muzejních sbírkách v Paříži, nicméně její popis, pokud jde o materiál a zemi původu, byl nepřesný.
Je jednou z pouhých dvou historických rikaw, jejichž existence byla prokázána. Ta druhá byla nalezena kolem roku 1850 a následně vystavena na Velké londýnské výstavě v roce 1851, než byla spolu s dalšími předměty tasmánských domorodců darována Britskému muzeu. Ta je nyní rovněž součástí expozice v TMAG.
V roce 2019 byla pařížská rikawa znovu objevena a byla vystavena v Musée du quai Branly v rámci africké sbírky Jacquese Chiraca. Dr. Gaye Sculthorpeová, zástupkyně kmene Palawa a zkušená muzejní kurátorka pracující v Britském muzeu a pátrající po historii své rodiny, narazila na její kresbu z 90. let 19. století, kdy byla vystavována v Etnografickém muzeu Louvre v Paříži.
Dr. Gaye Sculthorpeová, profesorka kulturního dědictví a muzejních studií na Deakinově univerzitě, řekla: „Je to jeden z nejvýznamnějších domorodých předmětů v rámci muzejních sbírek a pro lidi z kmene Palawa je neuvěřitelně důležité, aby ho mohli znovu vidět ve své zemi. Gratuluji všem zúčastněným, kteří se o to zasloužili.“
Cesta domů do Lutruwity/Tasmánie
Jako hrdý sponzor výstavy v TMAG přepravila společnost Emirates vzácnou a cennou rikawu, a to za péče a dohledu kurátorů z Musée du quai Branly-Jacques Chirac. Rikawa byla odbavena na pařížském letišti Charlese de Gaulla, poté se zastavila na mezinárodním letišti v Dubaji a následně vyrazila do australského Melbourne. V cestě pokračovala sdíleným letem se společností Qantas na letiště Hobart.
Před odletem z Paříže byl stav rikawy řádně zkontrolován, poté byla na cestu umístěna do speciálně navrženého a klimatizovaného kufru. Kurátoři doprovázející rikawu mohli provádět kontroly během celého letu i na hranicích, aby se ujistili, že je plně v bezpečí. Po celou dobu cesty byli kurátoři v přímém kontaktu s palubním personálem společnosti Emirates, aby mohli monitorovat hladký průběh cesty rikawy. Po příletu do Tasmánie byl předmět opět podroben detailní kontrole stavu, která potvrdila, že nedošlo k žádnému poškození, následně byla umístěna do speciálně navržené a klimatizované vitríny.
Stéphanie Leclerc-Caffarel, kurátorka tichomořských sbírek Musée du quai Branly-Jacques Chirac, která rikawu doprovázela, uvedla: „Je úžasné pomyslet na to, že před 230 lety u těchto břehů prováděla výzkum francouzská expedice, která rikawu převezla přes několik oceánů do Francie. Nyní stojíme na stejném místě v rámci jejího návratu domů o několik století později. Tento vzácný nosič vody je národním pokladem Francie a kulturním pokladem obyvatel Tasmánie. Je skvělé, že tento malý artefakt spojuje tolik lidí z opačných částí světa na tak odlehlém místě, jako je Tasmánie.“
Cestování s Emirates
Emirates má rozsáhlé zkušenosti s přepravou cenných a vzácných předmětů, včetně prestižních sportovních trofejí jako je FA Cup, Web Ellis Cup, ICC Cricket World Cup a dalších historických artefaktů, které přepravuje po celém světě.
„Je nám velkou ctí, že jsme se mohli podílet na převozu tohoto unikátního předmětu patřícího do historie tasmánských domorodců a bezpečně ho převést z jednoho konce světa na druhý a dostat tento jedinečný nosič na vodu ke svým původním majitelům. Budeme i nadále pokračovat v našich aktivitách a spojovat Australany z celého světa, ať už prostřednictvím míst, lidí nebo kulturních předmětů, které pro ně mají velký význam,“ říká Barry Brown, viceprezident divize Australasie společnosti Emirates.
Emirates létá do Austrálie od roku 1996 a na linkách do a z této destinace přepravila více než 40 milionů cestujících. Aerolinka dlouhodobě podporuje umělecké, kulturní a sportovní instituce a investovala více než 100 milionů dolarů do různých kulturních akcí včetně Symfonického orchestru v Sydney a Melbourne.
Výstava taypani milaythina-tu: Návrat do vlasti
Muzeum TMAG otevřelo novou dočasnou výstavu s názvem taypani milaythina-tu: Návrat do vlasti dne 1. října 2022. Jejím cílem je zpřístupnit tasmánské domorodé komunitě její historické kulturní předměty zapůjčené od vybraných institucí po celém světě.
Bývalá vedoucí kurátorka oddělení umění a kultury prvních národů v rámci TMAG a zástupkyně kmene Palawa, Zoe Rimmer, přivítala převoz tohoto vzácného nosiče na vodu s velkým nadšením. Její umělecké dílo tzv. rikawa niyakara, jež vytvořila pro výstavu společně s další ženou kmene Palawa, Theresou Sainty, je voláním po návratu obou rikaw domů.
„Rikawa je víc než jen muzejní předmět, je nositelem znalostí a přítomnosti našich předků. Jejich návrat domů je neuvěřitelná příležitost k opětovnému spojení a kulturní revitalizaci. Stejně tak je to příležitost vybudovat respektující a spolupracující vztahy mezi komunitou Palawa a mezinárodními institucemi, které uchovávají naše kulturní předměty,“ říká Zoe Rimmer.
Ředitelka TMAG, Mary Mulcahy, dodává, že muzeum je návratem rikawy velmi potěšeno. Tento historický kousek se tak připojil k dalším dvanácti předmětům ze Spojeného království, které jsou také součástí výstavy Návrat do vlasti. Výstava potrvá do 7. května 2023, nicméně samotné předměty jsou zapůjčeny na dobu dvou let, během nichž k nim bude mít komunita nadále přístup.
„Pro instituci jako je TMAG je zapůjčení předmětu na dobu dvou let vzácné a my máme velkou radost, že tasmánská domorodá komunita bude mít konečně dostatek času se s rikawou a dalšími zapůjčenými předměty jejich předků znovu setkat. S tím vším se samozřejmě pojí velké náklady, včetně poplatků na mezinárodní přepravu muzejních předmětů, jež jsou vzhledem k logistice obecně vysoké. Jsme proto vděčni letecké společnosti Emirates za jejich pomoc, která nám umožnila převést rikawu zpět do Tasmánie,“ dodává Mulcahy.